Menu Zamknij

Flightradar24 – Najlepsza platforma do śledzenia lotów na świecie!

Placeholder Image

Logo Flightradar24

FlightRadar24 to najlepsza usługa do śledzenia lotów na świecie. W 2019 roku oferuje śledzenie informacji z ponad 9000 odbiorników i 32 000 samolotów w 190 krajach. FlightRadar24 działa wykorzystuje technologię zwaną ADS-B, która skupia się na samolotach transmitujących swoją lokalizację, wysokość oraz prędkość. Dane te następnie trafiają do 9 000 odbiorników na całym świecie, gdzie są przekształcane w dane użytkowe i przedstawiane na mapie w czasie rzeczywistym, aby na bieżąco wizualnie prezentować informacje na temat każdego komercyjnego samolotu na niebie.

FlightRadar24 jest łatwo dostępnym oprogramowaniem, z którego może korzystać każdy, kto tylko ma dostęp do smartphona, komputera lub tabletu z połączniem internetowym.

FlightRadar24 działa od 2006 roku, najpierw jako projekt hobbystyczny dwóch szwedzkich braci, którym zależało na stworzeniu strony internetowej do monitorowania lotów w Europie Środkowej i Północnej, a następnie jako globalna baza danych na temat lotów. FlightRadar24 wykorzystuje informacje pochodzące z ponad 9 000 odbiorników ADS-B, które bardzo często są instalowane przez wolontariuszy we własnych domach lub mieszkaniach na całym świecie. To właśnie ci pasjonaci śledzenia lotów stanowią podstawę tworzenia danych na temat lotów, które są przedstawiane przez FlightRadar2 w czasie rzeczywistym.

Mapa Flightradar24
FlightRadar24 odbiera dane transmitowane przez transpondery ADS-B w samolotach. ADS-B, czyli w języku angielskim Automatic Dependent Surveillance-Broadcast, to rodzaj transmisji informacji o locie bezpośrednio z samolot do transponderów, bez polegania na zewnętrznych metodach monitorowania, takich jak chociażby radar. Tę technikę uważa się za automatyczną, ponieważ transmisja w jej ramach nie wymaga źródeł zewnętrznych, a jedynie opiera się otwartym przekazywaniu lokalizacji. Jest to bardzo istotne, ponieważ dziki temu każdy odbiornik interpretujący ADS-B może otrzymywać i interpretować dane z samolotu.

Ponieważ ASD-B jest metodą transmisji otwartej, FlightRadar24 może wykorzystywać dane transmitowane bezpośrednio z samych samolotów. Od 2006 roku FlightRadar ma już ponad 9000 odbiorników, które zostały skonfigurowane przez sieć wolontariuszy zainteresowanych śledzeniem lotów. Te odbiorniki FlightRadar24 na bieżąco przekazują informacje FlightRadar24 dotyczące zmian wysokości, prędkości, lokalizacji i tras wszelkich samolotów komercyjnych, które transmitują dane z wykorzystaniem ADS-B.

flightradar24 mapa 2Podczas gdy na świecie działa ponad 17 000 odbiorników ADS-B, aż 9000 z nich należy do FlightRadar24 – to znacznie więcej, niż w przypadku jakiegokolwiek innego oprogramowania do śledzenia lotów. Tak obszerny zasób odbiorników pozwala FlightRadar24 tworzyć najbardziej niezawodny i najdokładniejszy obraz lotów monitorowanych na całym świecie. Chociaż FlightRadar24 twierdzi, że oferuje najlepsze pokrycie w Europie i Stanach Zjednoczonych (ponad 80% samolotów europejskich i ponad 60% samolotów amerykańskich wykorzystuje ADS-B) jego usługi śledzenia zapewniają także solidne pokrycie w Kanadzie, na Bliskim Wschodzie, w Oceanii, Ameryce Południowej i wielu innych miejscach na całym świecie.

FlightRadar24 skupia się nie tylko na lotach kontynentalnych. ADS-B jest w stanie pozyskiwać dane z odległości do 450 km od samolotu, co jednak nie pozwoliłoby na pozyskanie danych ze środka trasy lotu transatlantyckiego. Ponieważ FlightRadar24 nie jest w stanie wykorzystywać oceanicznych odbiorników, aby śledzić loty międzykontynentalne, współpracuje z odbiornikami GPS i satelitarnymi, aby odbierać i przekazywać sygnały ADS-B podczas lotów oceanicznych, dzięki czemu można liczyć na stałe pokrycie nad lądem i morzem.

Dlaczego ADS-B?

Radar ADS-BFlightRadar24 opiera się na technologii ADS-B, ponieważ jest ona najdokładniejszą technologią wykorzystywaną do śledzenia lotów komercyjnych. FlightRadar24 dodatkowo wykorzystuje MLAT i dane śledzące pozyskiwane dzięki FAA. Chociaż ADS-B jest technologią rozbudowaną i niezawodną, zależy od samolotów transmitujących dane do czterech odbiorników, które następnie analizują je i mierzą różnicę czasu przylotu (TDOA) w celu ustalenia prędkości i lokalizacji samolotu. Ta metoda potrzebuje więcej czasu na określenie prędkości i lokalizacji niż ADS-B (do 30 sekund między aktualizacjami), ale jest kolejnym sposobem, dzięki któremu FlightRadar24 może śledzić samoloty niewyposażone w najnowszą technologię transponderową.

Tradycyjną metodą śledzenia lotów, poza ADS-B i MLAT, jest radar – zwykle dostarczany przez rząd lub inne organy publiczne. Radar różni się od ADS-B tym, że polega na transmisji zewnętrznej, czyli poza samolotem. Antena radarowa wysyła walę radiową, która następnie, gdy tylko uderzy w obiekt, jest rozpraszana z powrotem do odbiornika radaru. Odbiorniki mogą analizować tego typu zawracające fale radiowe w celu określania lokalizacji i prędkości obiektu.

Radar jest zazwyczaj używany tylko do śledzenia lotów komercyjnych, gdy ADS-B lub MLAT nie są dostępne. Stanowi jednak krytyczny komponent śledzenia lotów, ponieważ umożliwia lokalizację samolotu, który przestał transmitować swoją lokalizację.

Jak działa radar?

Jak sama nazwa wskazuj, FlightRadar24 również wykorzystuje radar do śledzenia lotów, gdy technologia ADS-B nie jest dostępna. Radar (z angielskiego radio detecting and ranging) to technika opracowana w XIX wieku, a następnie udoskonalona podczas II wojny światowej, która wysyła falę radiową na zewnątrz. Fala ta następnie odbija się, gdy tylko zderzy się z obiektem w powietrzu. Radar przechwytuje odbijaną falę radiową, a następnie pozyskane z niej dane są interpretowane w celu pozyskania dokładnego położenia pingowanego obiektu. Dzięki wielokrotnemu pingowaniu przez wychodzące fale radiowe radar może wykrywać ruch lecącego obiektu.

fala radarowaPodczas II wojny światowej Brytyjczycy wykorzystywali radar w celu dokładnego wykrywania zbliżających się myśliwców Luftwaffe, dzięki czemu brytyjskie działa przeciwlotnicze były w stanie znacznie bardziej niszczyć niemieckie plany napadu niż w przypadku korzystania z typowych reflektorów AA.

Radar był tak dużą tajemnicą państwową, że Brytyjczycy za wszelką cenę starali się ukryć, dlaczego ich działa przeciwlotnicze odniosły tak wielki sukces. Przypisywali go nawet diecie strzelców, która obfitowała w bogate we wzmacniający wzrok beta karoten marchewki. Ciekawostka: stwierdzenie, że jedzenie marchewek poprawia wzrok wzięło się właśnie stąd.

FlightRadar24 śledzi większość swoich lotów z wykorzystaniem technologii ADS-B, ale nie można też pominąć korzystania z tradycyjnego radaru. Radar i ADS-B działają niemal całkowicie odmiennie, przy czym transmisja ADS-B odbywa się z samolotu, a dane radarowe są wysyłane i odbierane z Ziemi. W wyniku tego te dwie technologie tworzą zupełnie inne obrazy wszystkich lotów komercyjnych na niebie. Ten uzupełniający się system śledzenia lotów działa niczym poduszka bezpieczeństwa. Dzięki niemu FlightRadar254 jest w stanie pokazywać przebieg lotu, nawet gdy ADS-B lub przestanie działać.

Co oferuje FlightRadar24?

FlightRadar24 jest niezwykle bezpośredni w użyciu. Wystarczy, że podasz numer lotu, który chcesz śledzić, aby natychmiast zobaczyć informacje na temat aktualnej lokalizacji samolotu, jego prędkości i miejsca docelowego. Możesz też spojrzeć na mapę i kliknąć dowolny lot, aby poznać aktualne dane na jego temat, takie jak lokalizacja, prędkość i wysokość samolotu. Dzięki kliknięciu na lot dodatkowo można zobaczyć zdjęcie konkretnego samolotu, jego rodzaj, kraj rejestracji, przebytą odległość i kilometry do miejsca docelowego.

kontynenty samolotówKorzystając z mapy w FlightRadar24, możesz zobaczyć aktualizacje lotu w czasie rzeczywistym, na co wskazują żółte samoloty poruszające się po mapie w taki sposób, aby odwzorowywać aktualną lokalizację samolotu na niebie. Możesz też wyszukać dowolne miasto lub lotnisko w czasie rzeczywistym, aby zapoznać się z ruchem powietrznym nad nim. W ten sposób uzyskasz informacje na temat wszelkich potencjalnych opóźnień przylotów i odlotów dla konkretnego miasta.

Dostęp do FlightRadar24 jest możliwy z poziomu komputera osobistego, tabletu lub telefonu. Dzięki rozbudowanej aplikacji mobilnej FlightRadar24 oferuje Ci dostęp do wszelkich korzyści i funkcji wysokiej jakości śledzenia lotów na smartphonie – jest to wysoce korzystne rozwiązanie, dzięki któremu możesz monitorować dowolny lot bez względu na to, gdzie akurat się znajdujesz.

Wystarczy, że pobierzesz aplikację FlightRadar24, aby móc śledzić dowolny z ponad 32 000 samolotów monitorowanych przez FlightRadar24 na całym świecie.

Aplikacje, które są dostępne na iOS i Android, umożliwiają:

logo samolotu globuPodgląd lotów na całym świecie w czasie rzeczywistym

logo samolotuŚledzenie lotów w widoku 3D

logo szkła powiększającegoWyszukiwanie dowolnych lotów według trasy, linii lotniczej lub numeru lotu

wykresPozyskiwanie informacji na temat lotów, takich jak opóźnienie lotu, szacowany czas lądowania, szacowany czas odlotu, prędkość, wysokość samolotu i aktualny czas odlotu

logo aparatuWyświetlane aktualnych zdjęć samolotów

logo radaruPoznawanie okolicznych lotnisk dzięki narzędziu do śledzenia lotów AR, jedynie poprzez skierowanie swojego telefonu w kierunku nieba

logo kontrolera suwakaFiltrowanie wyników w celu uzyskania danych wyłącznie na temat interesujących Cię lotów

szukaj logoWyszukiwanie i zapoznawanie się z danymi na temat lotów z przeszłości

logo lotniskaPozyskiwanie szczegółowych informacji na temat określonych przylotów, odlotów, opóźnień i warunków na dowolnym lotnisku – poza samolotami, które chcesz śledzić

Te niezwodne funkcje zostały bardzo dobrze opracowane, dzięki czemu aplikacja FlightRadar24 jest najlepszą aplikacją do śledzenia lotów w ponad 130 krajach!

Co lepsze, ta zaawansowana aplikacja zapewnia widok 3D dowolnego samolotu w trasie, a także pokazuje, co pilot widzi przed sobą na niebie. FlighRadar24 oferuje także najnowocześniejszy widok AR, który zapewnia dostęp do kluczowych informacji identyfikujących dowolny lot jedynie poprzez skierowanie aparatu telefonu na samolot na niebie. To naprawdę najlepsza aplikacja do śledzenia lotów w branży.

Jakie pokrycie na świecie posiada FlightRadar24?

satelitaFlightRadar24, mając do dyspozycji ponad 9 000 odbiorników ADS-B, a także wykorzystując technologie FLARM, MLAT, satelity i radary, zapewnia pokrycie globalne.

Jest to najbardziej rozbudowana usługa w Europie i Stanach Zjednoczonych. W samej Europie ponad 90% samolotów komercyjnych jest wyposażonych w technologię ADS-B. Z kolei Stany Zjednoczone nakazały, aby do 2020 lotu wszystkie amerykańskie samoloty przeszły na technologię ADS-B. Oznacza to, że te te dwa kontynenty są bardzo dobrze monitorowane. FlightRadar24 zapewnia także bardzo rozległy zasięg nad Kanadą, Oceanią, Japonią, Rosją, a także na Ukrainie i Białorusi, który nieustannie staje się coraz silniejszy. Co tydzień FlightRadar24 wysyła od 30 do 50 odbiorników ADS-B do wolontariuszy na całym świecie, w zdrowym tempie rozwijając swoją sieć punktów odbierających i przesyłających dane.

Oznacza to, że jakość usługi FlightRadar24 wraz z upływem czasu i będzie jedynie coraz lepsza.

Czego nie śledzi FlightRadar24?

FlightRadar24 śledzi tylko cywilne, komercyjne samoloty. Nie monitoruje samolotów wojskowych ani samolotów urzędników państwowych wysokiego szczebla, takich jak US Air Force One.

Kto powinien korzystać z FlightRadar24?

FlightRadar24 jest idealnym rozwiązaniem dla każdej osoby, która chce śledzić loty komercyjne – aktualne lub z przeszłości!

punktor Osoby chcące śledzić przylot lub odlot swojego samolotu
punktor 2 Znajomi i członkowie rodziny zainteresowani monitorowaniem lotów najbliższych osób
punktor 3 Osoby, które chcą śledzić historię swoich odbytych lotów
punktor 4 Miłośnicy śledzenia lotów, pasjonujący się wysokiej jakości usługami monitorowania samolotów

Jeśli spieszysz się na swój lot o godzinie 14:00, jednak akurat po drodze na lotnisko przychodzi Ci stać w dużym korku, możesz po prostu wpisać numer lotu w aplikacji FlightRadar24, aby zobaczyć gdzie w danym momencie znajduje się Twój samolot. Podczas gdy strona internetowa linii lotniczej jest w stanie przedstawić Ci wyłącznie takie informacje, jak „odlot”, „na czas”, „opóźnienie”, FlightRadar24 umożliwia sprawdzenie pozycji samolotu – to ogromny plus!

Wyobraź sobie, że jesteś na lotnisku, już po kontroli bezpieczeństwa. Zastanawiasz się więc, czy masz czas, aby coś przekąsić przed otwarciem bramki i wejściem na pokład, czy nie. W takim przypadku wystarczy, że wpiszesz numer swojego lotu w FlightRadar24. Ups, Twój samolot zaraz odleci! Przejdź do bramki!

rozdzielacz

Kolejny scenariusz: bliska Ci osoba wraca do domu na Nowy Rok. Jej samolot powinien planowo wylądować o 21:30. Sprawdzasz numer lotu. Przewoźnik informuje Cię, że jest on opóźniony. Co za frustracja! Co gorsze, nie masz w ogóle pojęcia, gdzie akurat znajduj się samolot. Wiesz tylko, że jest opóźniony.

W przypadku FlightRadar24 musisz tylko wpisać numer lotu, aby zobaczyć, jak i gdzie porusza się samolot w czasie rzeczywistym. W ten sposób możesz mieć pewność, że będziesz na lotnisku, gdy samolot wyląduje, dzięki czemu wraz z bliską Ci osobą będziecie mogli w spokoju świętować nowy rok.

Wciąż nie wierzysz, że FlightRadar24 jest najlepszą aplikacją do śledzenia lotów?

mapa samolotuWyobraź sobie taką sytuację: niedługo wylatujesz z Seulu do Tokio, aż tu nagle otrzymujesz powiadomienie, że Twój lot został opóźniony o 7 godzin. Dlaczego? Twój samolot wystartował w Bangkoku, gdzie akurat panują okropne warunki pogodowe – wielki monsun sparaliżował wszystkie loty na 6 następnych godzin.

Na szczęście, korzystając z FlightRadar24, możesz uzyskać dostęp do wszystkich tych informacji w czasie rzeczywistym, nie licząc jedynie na minimalne informacje dostarczane przez linie lotnicze. Za pomocą technologii śledzącej loty FlightRadar24 możesz szybko dowiedzieć się, że samolot z Seulu do Tokio w rzeczywistości rozpoczyna swoją trasę już w Szanghaju – z dala od ulew w Bangkoku. Mając tę wiedzę, możesz następnie w ostatniej chwili zmienić swój bilet tak, aby wylądować na czas i zdążyć na realizację rezerwacji w ulubionej restauracji z sushi. Dobra robota!

To tylko wierzchołek możliwości. Przedstawiliśmy Ci jedynie podstawowe informacje, do których możesz uzyskać dostęp jako świadomy podróżnik! Entuzjaści latania lub nawet piloci na pewno dostrzegą nieograniczone możliwości FlightRadar24.

FlightRadar24 w doskonały sposób może pozyskiwać i badać wzorce lotów z przeszłości. Płatna usługa FlightRadar24 dostępna w ramach dodatkowej subskrypcji miesięcznej umożliwia Ci wizualizację danych lotów z ostatnich lat. Jeśli chcesz wykazać się jeszcze większą kreatywnością, możesz nawet stworzyć własną mapę, która wyraźnie przedstawi Ci każdy odbyty przez Ciebie lot.

Pasjonaci śledzenia lotów mogą też wykorzystywać to narzędzie to wizualizacji trasy samolotów komercyjnych w czasie rzeczywistym. Bardzo przydaje się to w celu identyfikacji dowolnego samolotu na niebie, a następnie poznania jego miejsca docelowego.

Jak mogę śledzić lot?

Jeśli korzystasz z FlightRadar24, masz do dyspozycji kilka różnych sposobów śledzenia lotów.

Bez względu na to, czy korzystasz z komputera, czy aplikacji mobilnej, wystarczy, że podasz numer konkretnego lotu, aby w czasie rzeczywistym zobaczyć położenie samolotu na niebie.

W jaki inny sposób mogę śledzić lot?

Śledzenie lotów oferowane przez FlightRadar24 nie ogranicza się wyłącznie do wpisana numeru określonego lotu. Można wyróżnić wiele innych sposób korzystania z opcji śledzenia lotów w celu identyfikacji samolotu, poznania jego miejsca docelowego lub zapoznania się z historią jego lotu.

kolor samolotuFlightRadar24 posiada także wyszukiwarkę samolotów na żywo, dzięki której możesz zobaczyć ruch lotniczy nad konkretnym lotniskiem lub obszarem geograficznym. Wykorzystując to jako punkt wyjścia, możesz odfiltrować dane, a następnie dowiedzieć się, jaki samolot znajduje się nad Twoją głową lub ląduje blisko Ciebie.

Co więcej, FlightRadar24 oferuje też wyższe poziomy śledzenia lotów, które pozwalają na wizualizację 3D w czasie rzeczywistym. Tego typu wizualne przedstawienie danych dotyczących samolotu, a następnie połączenie ich z danymi pozyskanymi dzięki technologii ADS-B umożliwia pozyskanie szczegółowych informacji na temat konkretnego samolotu, wraz z historią jego lotu i miejscem docelowym.

FlightRadar24 posiada też funkcję podglądu AR (rzeczywistości rozszerzonej) w ramach subskrypcji na wyższych poziomach. Dzięki widokowi AR wystarczy, że skierujesz telefon ku niebu, aby FlightRadar24 był w stanie odczytać dane dotyczące konkretnego samolotu przelatującego akurat nad Tobą.

Jeśli znasz konkretną lokalizację samolotu, możesz też skorzystać z mapy, aby samodzielnie znaleźć go na niebie!

Ile kosztuje FlightRadar24?

FlightRadar24 oferuje cztery różne poziomy subskrypcji do wyboru, dzięki czemu możesz wybrać usługi i funkcje. Możesz więc skorzystać z wersji darmowej lub zapłacić tyle, ile chcesz, aby skorzystać z interesujących Cię funkcji i usług.

FlightRadar24 Basic

Konto Basic na FlightRadar24 jest darmowe i zapewnia dostęp do następujących funkcji

gwiazda punktor Status lotu
gwiazda punkt 2 Śledzenie lotu na żywo
gwiazda punkt 3 Rejestracja
gwiazda punkt 4 Kod Morse’a
gwiezdny punkt 5 Rodzaj samolotu
gwiezdny punkt 6 Prędkość względem Ziemi
gwiazda punkt 7 Pozycja samolotu
gwiezdny punkt 8 Śledzenie lotu
gwiezdny punkt 9 Skalibrowana wysokość
gwiezdny punkt 10 Ograniczony i ulepszony widok 3D

Co więcej, plan Basic oferuje dostęp do danych dotyczących lotów z ostatnich siedmiu dni.

FlightRadar24 Silver

FlightRadar24 kosztuje 9,99 $ rocznie. W ramach tego planu otrzymujesz dostęp do planu podstawowego oraz następujących funkcji dodatkowych:

znacznik wyboru punktor niebieski Brak reklam
znacznik wyboru punktor niebieski 2 Powiadomienia
znacznik punktora niebieski 3 Szybsza obsługa klienta
znacznik wyboru punktor niebieski 4 Nielimitowany i ulepszony widok 3D
znacznik wyboru punktor niebieski 5 Dodatkowe informacje o locie
znacznik wyboru punktor niebieski 5 Historia lotów z 90 dni
znacznik punktora niebieski 6 Widok radaru

FlightRadar24 Gold

FlightRadar24 Gold kosztuje 34,99 $ rocznie. Otrzymujesz wszystko, co dostępne w ramach planu FlightRadar24 Silver, a także takie funkcje, jak:

znacznik wyboru punktor zielony Wykresy lotnicze
znacznik wyboru punktor zielony 2 Granice ATC
znacznik wyboru punktator zielony 3 Więcej informacji na temat warunków pogodowych
znacznik wyboru punktator zielony 4 Historia lotów z 365 dni

FlightRadar24 Business

Dostępny jest także plan Business, którego koszt to 499,99 $ rocznie. Jego licencja zapewnia dostęp do takich funkcji dodatkowych, jak:

znacznik punktora czerwony Wszystkie funkcje w ramach subskrypcji Gold
znacznik punktora czerwony 2 Podgląd lotniska i floty
znacznik punktora czerwony 3 Rozbudowane prognozy pogody
znacznik punktora czerwony 4 Licencja dla firm

Interesuje Cię któryś z powyższych planów, ale nie wiesz, czy rzeczywiście chcesz wydać tyle pieniędzy? Żaden problem! FlightRadar24 umożliwia Ci rejestrację w ramach 7-niowj darmowy wersji próbnej dowolnego planu subskrypcyjnego. Co więcej, możesz też wybrać formę rozliczania rocznego lub miesięcznego, co zapewnia Ci lepszą kontrolę nad swoimi płatnościami.

Dzięki subskrypcji otrzymasz dostęp do swojego konta na dowolnym urządzeniu z systemem iOS lub Android, a także z poziomu komputera osobistego. Oznacza to, że możesz szybko przełączać się między urządzeniami, jednocześnie wciąż ciesząc się dostępem do danych powiązanych ze swoim kontem.

Co więcej, jeśli udostępnisz dane ADS-B FlightRadar24, otrzymasz darmowe konto Business!

Jak udostępnić dane ADS-B?

Udostępnianie danych ADS-B

FlightRadar24 współpracuje z tysiącami firm i osób indywidualnych w celu gromadzenia, przekazywania i analizowania danych z ADS-B.

FlightRadar24 obsługuje największą gamę odbiorników ADS-B na świecie, a Ty możesz przyczynić się do jej rozbudowy na dwa różne sposoby.

Pierwszy sposób: możesz złożyć wniosek o hostowanie odbiornika ADS-B. Jeśli zostaniesz wybrany, FlightRadar24 wyśle Ci darmowy odbiornik ADS-B do bezpośredniego podłączenia z Twoim routerem lub modemem. W takim przypadku możesz zamontować odbiornik AFS-B na swoim dachu lub po prostu podłączyć antenę do odbiornika, a odbiornik do Ethernet. Jeśli Tylko widok nieba nad Twoim dachem nie będzie zakłócony, a Ty będziesz w stanie utrzymać urządzenie podłączone do Internetu 24/7, będziesz kwalifikować się do hostowania własnego odbiornika ADS-B całkowicie za darmo.

rozdzielacz 2

Drugi sposób: możesz też zbudować własny odbiornik, korzystając z technologii komputerowej open source zwanej raspberry pi. Wystarczy, że zakupisz komputer raspberry pi, kartę microSD 4 GB, klucz USB ADS-B i zasilacz do RPI. FlightRadar24 przeprowadzi Cię przez proces konfiguracji Twojego urządzenia raspberry pi w celu otrzymywania i przesyłania danych ADS-B na swoje serwery.

Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, Twój wkład w rozbudowywanie bazy danych FlightRadar24 zapewni Ci dostęp do darmowej subskrypcji biznesowej – o wartości 500 dolarów rocznie! Jeśli masz niezakłócony widok nieba, dostęp do Internetu 24/7 i interesuj Cię dokładniejsze śledzenie lotów, po prostu aplikuj o hostowanie własnego odbiornika! Przyczynisz się do rozwoju usługi istotnej dla całego świata!

Kiedy przydaje się FlightRadar24?

Chociaż FlightRadar24 od zawsze był doskonałym źródłem dla osób zainteresowanych śledzeniem samolotów w ramach rozrywki, jest też pomocny w przybywaniu na lotnisko na czas lub oczekiwaniu na lądowanie ukochanej osoby. Okazał się także pomocny podczas niektórych wypadków lotniczych.

W 2010 doszło do erupcji islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull, który spowodował rozprzestrzenianie się ogromnej chmury popiołu po całej Europie. Wybuch doprowadził do ogromnego zakłócenia ruchu lotniczego – największego od czasów II wojny światowej. Większość lotnisk w Europie zostało zamkniętych na ponad tydzień.

Tak intensywne zakłócenie ruchu lotniczego spowodowało, że wiele serwisów informacyjnych zaczęło korzystać z FlightRadar24, aby wykorzystać pozyskane dane i mapy w celu przedstawiania wzorców lotów na konkretnym obszarze.

Inny, zdecydowanie lżejszy, przypadek pochodzi z roku 2014, kiedy to 100 000 niemieckich kibiców śledziło lot niemieckiej reprezentacji z Brazylii do Berlina po zwycięstwie w Pucharze Świata w 2014 roku. Dzięki FlightRadar24 mogli oni zobaczyć, gdzie i kiedy dokładnie wyląduje ich ulubiona drużyna, aby móc zorganizować możliwie jak największą imprezę powitalną.

FlightRadar24 służy pomocą także w chwilach niepewności. W 2014 roku doświadczył on ponad 50 razy wyższego ruchu, gdy w wiadomościach zaczęto głośno informować o dwóch dużych awariach. Pierwszą z nich był wypadek samolotu Malaysian Airlines (lot) 370, który zniknął nad Oceanem Indyjskim podczas podróży do Pekinu. Przyczyna zniknięcia i katastrofy wywołała ogromne spekulacje, a setki tysięcy osób korzystało z FlightRadar24, aby obserwować przebieg lotu i sprawdzić ostatnią znaną lokalizację w celu zlokalizowania dokładnego miejsca katastrofy.

Drugi wypadek również dotyczył Malaysian Airlins. Tym razem był to samolot lotu 17, który został zastrzelony nad wschodnią Ukrainą. Śledzenie lotów realizowane przez FlightRadar24 ponownie zostało szeroko wykorzystane przez wiele osób na całym świecie, aby uzyskać jak najbardziej dokładne informacje na temat okoliczności prowadzących do tragedii.

Wśród najczęściej śledzonych lotów na FlightRadar24 znajdują się:

Global Supertanker 747

Ten samolot obserwowano ponad 500 000 razy, gdy przelatywał przez Chile, zmagając się z dzikimi pożarami.

Podróże papieskie

Za każdym razem, gdy papież wybiera si w podróż lotniczą, wierni gromadzą się na FlightRadar24, aby sprawdzić jego położenie na niebie.

Lot KQ100
Może mniej znany, ale też zasługujący na uwagę. Było to lot pracującej w brytyjskiej polityce Priti Patel, która prowadziła nieautoryzowane rozmowy z izraelskim rządem. Gdy te rozmowy ujrzały światło dzienne, Patel została natychmiast wezwana przez premiera Wielkiej Brytanii do Londynu. Dziesiątki tysięcy osób obserwowało jej lot na FlightRadar24, aby zobaczyć, jak wraca do Londynu, gdzie ostatecznie złożyła rezygnację.

Media FlightRadar24

FlightRadar24 ma swój własny kanał na YouTube, na którym znajdują się filmy startujących samolotów, a także podcast, na którym omawiane są tematy związane ze śledzeniem lotów. FlightRada24 ma też konto na Twitterze, na którym publikowane są interesujące wzorce lotów, a także inne ciekawostki dotyczące nowych i niezwykłych samolotów.
mapa lotów 2

FlightRadar24 nie ogranicza się jednak do swoich oficjalnych źródeł. Użytkownicy z całego świata regularnie wykorzystują dane ADS-B z FlightRadadr45 na własnych kanałach na YouTube. Często pracują oni nad łączeniem ciekawych wzorców dotyczących lotów lub lotów historycznych w swoich filmach, które są wyświetlane przez miliony osób.

Czy FlightRadar24 jest dla Ciebie?

FlightRadar24 to usługa idealna dla każdej osoby, która chce śledzić loty zarówno w celach osobistych, jak i biznesowych. To największe i najbardziej szczegółowe oprogramowanie do śledzenia lotów na całym świecie.

przyloty i odloty samolotówDostępne są inne usługi, które również oferują możliwość śledzenia lotów, na przykład FlightAwar, ale ich sieć nie jest ani tak duża, ani kompletna, jak ta, którą posiada FlightRadar24.

Jeśli szukasz oprogramowania do śledzenia lotów, które wykorzystuje największą sieć ADS-B, MLAT, FLARM i radaru północnoamerykańskiego, to FlightRadar24 powinien być Twoim oczywistym wyborem. Podczas gdy linie lotnicze pokazują jedynie szacowany czas i informacje o opóźnieniu lotów, FlightRadar24 przedstawia szczegółowe mapy z samolotami poruszającymi się po całym świecie w czasie rzeczywistym. Co więcej, dzięki niemu możesz też przyglądać się jednocześnie wielu samolotom w ruchu, dzięki czemu z łatwością znajdziesz określony lot, nawet jeśli nie znasz jego numeru.

Jeśli chcesz pobrać dane dotyczące wcześniejszych lotów bądź samolotów, subskrypcje FlightRadar24 na różnym poziomie na pewno spełnią Twoje potrzeby. Możesz skorzystać z dostępu do historii lotów z ponad 90 ostatnich dni, w zależności od tego, jaki okres Cię interesuje.

FlightRadar24 jest dostępny jako aplikacja mobilna lub w wersji na komputer osobisty. Dzięki temu możesz korzystać z niego w domu lub w drodze.